Çalışma Arkadaşlarımız ›
Vizyon & Misyon ›
Sterilizasyon & Dezenfektasyon ›
Randevuya Gelirken ›
emident_logo dental_turizm
telefon
slogan
Duyurular
 

Emident
Yeni Web Sitesi İle Yayında...

 

Kliniğimiz İSO 9001:2008 Belgelidir.

 
  Sık Sorulan Sorular
 

İmplant Nedir?

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Diş Nedir?

Bebeğimin Ağız-Diş Bakımı

  Anlaşmalı Kurumlar
 

Tuskon Üyeleri

Marifed Üyeleri

Bişad Üyeleri

İTO Üyeleri

Akbank Çalışan ve Emeklileri

Halkbank

Ziraat Bankası

Finansbank

İşbankası

Yapikredi

Kuveytturk

Türkfinans Katılım Bankası

BankAsya

Aksigorta

THY

Şişli Belediyesi

TBMM

TOBB

Fatih Kolejleri

Fusem

Fatih üniversitesi

Bilgi Üniversitesi

Ufuk Kolejleri

Doğa Kolejleri

Boğazhisar Koleji

Tuzder

Kimse Yokmu Derneği

Yıldız Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi

BJK koleji

Özel sağlık sigortaları ...

 
  Emident TV 
videolar
 
       
facebook twitter youtube likedin likedin

İmplantoloji

İmplant çürük veya travma gibi herhangi bir nedenle kaybedilen diş dokusunun yerine uygulanan titanyum diş köküdür.

implantİmplant uygulaması, diş eksikliklerinin tedavisinde bilinen en iyi ve en modern tedavi yöntemidir. Günümüzde yeni ve teknolojik materyaller sayesinde implant uygulamaları çok daha kolay, ağrısız ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Titanyum materyalinin üzerine uygulanan yeni materyaller ile implantlar artık çene kemiğine daha çabuk yapışmakta ve bu sayede implant üzerine protez uygulamaları hemen yapılabilmektedir.

Son yıllarda implant üzerindeki SLA Active olarak adlandırılan yüzey sayesinde diş implantlarındaki başarı %99 olmuştur.Diş implantlarındaki son yenilik ise flapless yani dikişsiz implant uygulama tekniğidir. Flapless tekniğinde dişeti kesilmeden ve bu sayede de dikiş atılmadan implant uygulanmaktadır. Özellikle bu son yenilik sayesinde İmplant uygulama süresi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasındadır. İmplant uygulaması için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Büyüme-gelişimini tamamlamış her kişiye implant uygulanabilir.

  

İmplant uygulama

İmplant uygulama ücretlerindeki farklılıklar, markaya ve titanyum yüzeye bağlı olarak değişmektedir.

  IMPLANT CERRAHİSİ

Diş ekimi yani implant uygulama cerrahisi günümüzde çok basit ve ağrısız bir uygulamadır. Dolgu veya diş çekimi için gereken miktarda lokal anestezik enjeksiyonu ile bölge uyuşturulur.
Yaklaşık 5-10 dakikalık bir süre içerisinde implant uygulama işlemi ağrısız ve kanamasız olarak tamamlanmış olur. İşlem sonrasında da herhangi bir ağrı veya şişlik gibi bir durumla karşılaşılmaz.
Burada dikkat edilmesi gereken, implant cerrahisi sonrasında işlem yapılan bölgeye hekiminizin önerisi doğrultusunda belirli aralıklarla soğuk kompres uygulamasının yapılmasıdır. Bu sayede ödem gelişimi ve oluşabilecek şişlik engellenecektir. İmplant cerrahisi hayat kalitesini kesinlikle bozmaz; sosyal yaşantıya kalındığı yerden aynen devam edilebilir.

IMPLANT FİYATLARI


İmplant fiyatları özellikle markalara göre değişiklik gösterir. İmplant uygulama ücretinin yüksek veya düşük olmasını hekimin uygulama sırasında kullandığı yardımcı cerrahi malzemelerin kalitesi de etkiler.
İmplant cerrahisinde ortamın steril olması ve kullanılan materyallerin disposable (bir kere kullanılan) materyaller olması çok önemlidir. Bu materyaller, başarıyı arttırırken fiyatı da arttırmaktadırlar.
İmplant üzerinde herhangi bir problem olduğunda üretici firmadan teknik ve bilimsel olarak destek alınabilir olması ve ARGE çalışmaları da implant fiyatlarını etkilemektedir.

IMPLANT AVANTAJLARI


1.implant diğer köprü ve protezlere göre çok daha iyi çiğneme fonksiyonu sağlarlar.
2.Estetik ve dayanıklılık bakımından da oldukça üstündürler.
3.Sizi hareketli protez kullanma zorunluluğundan ve zorluğundan kurtarır, implant bu bakımdan daha önceden hareketli protez kullanan kişilerin özgüveninin geri kazanılmasına yardımcı olur.
4.Çene kemiği erimeleri implant sayesinde azalır.
5.Doğal dişlerin aşındırılıp köprü yapılması zorunluluğunu ortadan kaldırır.
6.Dişeti ve kemiği desteklediği için köprü protezlere oranla daha doğal ve estetik sonuç verir.
İmplant sayesinde daha sağlıklı ve dengeli beslenme sağlanır.

IMPLANT UYGULAMA SÜRECİ


Teknolojik olanaklarla tamamen dişsiz ağızlara dahi bir günde tüm implantları (12-14 vidalı diş) uygulayabilmekteyiz. Bazı durumlarda özellikle de hastaların konforu açısından cerrahi uygulama birkaç seansa bölünebilir. Vakaya göre değişmekle beraber 1 implantı cerrahi olarak uygulama süremiz genelde 15 dk dır.
Standart implant uygulamasında implantların üzerine diş protezi yapmak için cerrahi aşamayı müteakip alt çenede 2-3 ay üst çenede 3-5 ay beklenmesi gerekir. Bunun sebebi implantla çene kemiği arasında sağlıklı bir kemik dokusu oluşumunun zorunlu olarak beklenmesidir. Yeterli süre geçtikten sonra protez aşamasında, implantların üzeri açılıp ölçüleri alınır. 2-3 seansta ve yaklaşık 1 haftada implant üstü protez yapılarak tedavi tamamlanır.

IMPLANT UYGULAMA


CERRAHİ AŞAMA
Vidalı diş yapılacak dişsiz bölgenin tamamen hissizleştirilip implant'ın cerrahi yöntemle kemiğe yerleştirilmesidir.
Hissizleştirme  genelde işlem yapılacak bölgenin uyuşturulmasıyla   lokal olarak sağlanır. ancak bazı durumlarda genel anestezi ile (tamamen uyutarak) cerrahi işlem yapılabilir.
Cerrahi aşama  açık ya da kapalı cerrahi yöntemleriyle yapılabilir.
Açık cerrahi yöntem (flapli yöntem):
Hekimin implantı uygulayacağı  sert doku alanını bizzat görerek cerrahi uygulamayı yapmasıdır. Bu yöntemde  yumuşak dokuda kesi yapılır ve bu doku  açılarak kemik alanı görülür.  İmplant uygulaması bittiğinde açılan bölge dikiş atılarak kapatılır.

Kapalı cerrahi yöntem (flapsiz yöntem):

Ameliyatsız yöntem olarak da bilinir. Bu yöntemde hastanın dental tomografik görüntüsü ve ağız içi ölçüsünden faydalanarak implant yapılacak bölgeye uygun cerrahi kılavuz hazırlanır. Bu kılavuz eşliğinde herhangi bir kesi alanı açmadan, diş etini kaldırmadan implant yerleştirilir. Bu yöntemde  dikiş atılmaz. Çünkü bisturi ile kesilmiş bir diş eti alanı yoktur.  
          

Immediat Implant Yöntemi:

Bir çok vakada diş çekilir çekilmez çıkan diş boşluğuna implant yerleştirilebilir. Kesi atılmaması, flap kaldırılmaması bakımından kapalı cerrahi yönteme benzemektedir, ancak implant uygulanacak alandaki kemiğin net olarak gözlemlenmesi bakımından da açık cerrahi yönteme benzemektedir. Bu yöntemde genellikle dikiş atılmamaktadır. Süreyi kısaltması ikinci bir cerrahiye ihtiyaç duyulmaması yüzünden çok avantajlı bir yöntemdir. Implant cerrahisi bittikten sonra hastanın dişsiz bölgesine uygun geçici bir diş protezi yapılır. Her vakada ve her vidalı diş cerrahi uygulaması sonrasında geçici bir protez yapılamayabilir.  
       

İMPLANT TEDAVİSİ PROTEZ AŞAMASI

Röntgen çekilerek implantların kemikle kaynaşma düzeyi kontrol edilir.
Diş etinin üzerinden küçük delikler açılarak implantların içerisine diş eti şekillendiriciler vidalanır. Bu süreçte implant Dedektör kullanımı implant'ın yerinin  tam olarak belirlenmesini kolaylaştırdığı için aynı seansta ölçü alınmasına da izin verir.
Diş etleri açık cerrahi yöntemle açılarak diş eti şekillendirici yerleştirildiği durumlarda ölçü almak için 4 ila 5 gün beklenebilir.
Ölçü alındıktan sonra laboratuarda protezlerin alt yapısı (metal, zirkonyum, vb.) hazırlanır.
Ölçüden sonraki seansta abutment ve alt yapı provası yapılır. Porselen için ölçü alınır.
Altyapı provasından sonraki seansta porselen provası yapılır.
Porselen provasında sorun yoksa dişler geçici olarak yapıştırılarak  bir süre kullandırılır.
Protez ve kaplama kullanımında bir sorun yoksa kalıcı yapıştırma yapılır. Sorun oluşturduğu taktirde gerekli düzeltmeler yapılır.

Protez Aşamasında implant Dedektör Kullanımı

Kalıcı sabit protez öncesinde diş etleri delinerek vidalı dişin üst parçasının takılabilmesi için yer açılmaktadır. Flap kaldırılarak ya da özel frez kullanılarak yapılan bu işlem nedeniyle iyileşme süresi uzamaktadır. İmplantın sağlam olduğu düşünülen vakalarda kullanılan implant dedektör, protez yapım süresini kısaltmakta, her implant için ayrı röntgen çekilmesini gerektirmeyip gereksiz radyasyon almayı engellemekte ve daha az yara olacağı için hasta açısından daha konforlu bir iyileşme süreci sağlamaktadır.

IMPLANT BAKIMI


Diş implantları özel bir bakım gerektirmez. Doğal dişlerimizi nasıl düzenli fırçalıyorsak aynı şekilde implant yapılan bölgeyi de fırçalamalıyız.
Dış implantları için en önemli işlem diş ip veya arayüz fırçası kullanımıdır. Diş ipleri ve arayüz fırçaları ile kaplamaların aralarını temizlemek bakteri oluşumunu ciddi oranda engelleyecektir. Ağız suları yani gargaraları kullanmak ağız hijyenine katkı sağlayacaktır.
Düzenli bir ağız ve diş bakımı ve rutin diş hekimi kontrolleri ile implantlarınızı yıllar boyu güvenle kullanabilirsiniz.

ERKEN YÜKLEME IMPLANT Nedir ?

Implant veya implantların yerleştirildiği seansta  ölçü alınması ve tek aşamada geçici veya kalıcı bir implant üstü protezin yapılmasıdır. Bazı implant markaları doğrudan yükleme için çeşitli sistemler geliştirmişlerdir. Bilinen en güvenilir implant uygulaması standart (iki aşamalı) implant uygulaması olsa da yeni gelişmelerle beraber tek aşamalı doğrudan yüklemeli implant uygulamasında da oldukça sağlıklı ve başarılı sonuçlar alınabilmektedir.
Tedavinizin bu yönteme uygun olup olmadığını öğrenmek için bize danışabilirsiniz.

Implant Uygulama Alanları
Erken yükleme ve tek aşamada protez yapılabilmesi için, yeterli ve kaliteli kemik ve implantın çene kemiğine oldukça sıkı yerleşmesi (primer stabilizasyon) şarttır.
Tamamen dişsiz alt veya üst çenelerde birden çok implant yapılıp bu implantların üstüne geçici protez uygulaması ile erken yükleme yapılabilir.
Dişsiz alt çenelerde  2 adet implant uygulanıp aynı seansta bu implantlar çeşitli tutucu parçalarla hareketli proteze bağlanıp erken yükleme yapılabilir.
Tek diş eksikliklerinde veya bölgesel diş eksikliklerinde yeterli ve kaliteli kemik söz konusuysa erken yükleme yapılabilir.
Özellikle ön diş eksikliklerinde implant uygulandığında estetik amaçlı implant üstü protez anında yapılabilir.

  

Uygulama

Açık veya kapalı cerrahi yöntemiyle implant yerleştirilebiliyoruz.
Cerrahi uygulamada amaç implantın stabilitesinin yeterli düzeyde olmasıdır.
Yeterli stabilite sağlandıktan sonra  aynı seansta ölçü alınıp en geç 24 saat içinde implant üstü protezi yapmış oluyoruz.
Geçici protez implant üstüne vidalanarak veya simante edilerek tedavi bitiriliyor.

  implant yerleştirme      implant diş

AVANTAJLARI

En büyük avantajı, dişsiz olan bölge geçici bir protezle anında tamamlanmış olur.
Aylarca hareketli protez kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Geçici protezler implant'a bağlandığı için sabittir. Hareketli protezlerin dezavantajları dolayısıyla ortadan kalkar.
Estetik sorun, geçici sabit protezle anında düzelmiş olur. Bu sayede kişiyi psikolojik olarak rahatlatır.
Erken yüklemede dişeti formu korunur bu nedenle iki aşamalı cerrahiye göre daha estetik sonuçlar elde edilir.
Erken yüklemede osseointegrasyon dediğimiz implantın kemikle bütünleşme süresi kısalır.

İLERİ CERRAHİ 

Sert Doku Lazeri:

implantın yapılacağı kemik yüzeyi üzerinde istenmeyen yumuşak dokular lazerle uzaklaştırılıp gerekli temiz ve steril kemik yüzeyini oluşturuyoruz. Lazer kullanılmadan istenilen düzeyde steril bir kemik yüzeyi elde edilemediği mikrobiyolojik çalışmalarla kanıtlanmıştır.
Diş çekimi sonrasında implant uygulandığında çekim boşluğundaki istenmeyen dokular 100% uzaklaştırılabilmektedir. Enfekte, lezyonlu, kök ucunda kist olan dişlerde çekim sonrası implant uygulanacaksa, bu kistlerin, lezyonların ve ennfeksiyonların tamamen temizlenmesi yine sert doku lazeri ile mümkün olmaktadır. Bu sayede implantın çevresinde oluşabilecek enfeksiyon riski önemli oranda düşmektedir.
Sert doku lazeri ile yapılan işlemler klasik cerrahi işlemlerdeki gibi kemikte travma oluşturmamakta, daha az ağrı ve iyileşme süresinde kısalma sağlanmaktadır.
implant yapılan bölgede herhangi bir enfeksiyon başlangıcı tespit edilirse sert doku lazeri ile steril bir yüzey oluşturulmakta, greft ile implant desteklenerek enfeksiyon durdurulmakta ve implant kurtarılabilmektedir. Bu şekilde bir müdahale klasik yöntemle mümkün değildir.
Uygun vakalar için ölçü alım aşamasında bistüri ile diş eti kaydırmasına gerek kalmadan ağrısız ve kanamasız şekilde implant üstü açılıp aynı andan ölçü alınabilmektedir. Bıçaksız ve dikişsiz bir yöntem olduğu için iyileşme daha kısa ve daha ağrısız olabilmektedir.

 

implant tedavisinde sert doku lazerinin faydaları:

implant ile kemiğin istenilen şekilde kaynaşma olasılığını artırır
implant çevresinde oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltır
implant yerleştirilmesi ve ölçü aşamaları sonrasında  daha az ağrı görülür ve iyileşme süresi kısalır
Enfeksiyon başlangıçları sert doku lazeri ile tedavi edilebilir
Sinüs yırtıkları sert doku lazeri ile tedavi edilebilir

Kök Hücre Teknolojisi:

Fibrinden zengin plazma (PRF) ve CGF kişinin kendi kanından elde edilmektedir. 

Kullanım alanları:

 - implant yüzeylerinde,
 - kemik yüzeyinde sorunlu bölgelerde,
 - sinüs lifting operasyonlarında,
 - kemik grefti uygulanan alanlarda,
 - diş çekimi boşluklarında,
 - kanama olabilecek bölgelerde,
 - diş eti kaydırması yapılan alanlarda,
 - bağ dokusu ve kemik transferi yapılan bölgelerde

Kemik yüzeyi erimiş, incelmiş, defekte olmuş alanlarda kullanılan kemik greftinin kullanıldığı bölgelerde PRF  ve CGF kullanılarak koruyucu bir bariyer oluşturulmakta ve operasyon başarısını arttırmaktadır. Bu sayede kemik greftinin iyi beslenebilmesi sağlanmakta, diş etinin bu bölgeye göç etmesi ve operasyon bölgesini bozmasını engellemektir.

Sinüse herhangi bir zarar gelmemesi veya siniş zarında bir yırtılma olduysa bu yırtılmayı iyileştirmek için PRF ve CGF kullanılır. Bu tip vakalarda alternatif olarak kolojen memrana  alerji riski olmayan daha ekonomik bir yöntemdir.

Kök Hücre Teknolojilerinin Faydaları

Kullanılan kemik greftinin güçlenmesi sağlanılır
implant ile kemiğin istenilen şekilde kaynaşma olasılığını artırır
implant çevresinde oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltır

 
siniflarimiz acil_durum_eylem_plani insan_kaynaklari tavsiye_edin oneri_talep dokumanlar sss iletisim
Polikliniğimiz Doktorun Makaleleri Çalışma Arkadaşlarımız Randevuya Gelirken Öneri / Talep Dökümanlar S.S.S İletişim / Ulaşım
 
     
Dental Turizm ›
Online Kayıt ›
 
Site içerisinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.